În primele zile ale anului 2026, natura a oferit locuitorilor județului Tulcea un spectacol neașteptat. Chiar de la 1 ianuarie, în Munții Măcin, în zona localității Greci, au înflorit primii ghiocei.

Nica George, un fotograf profesionist a surprins imaginile din județul Tulcea și le-a publicat pe rețelele sociale.

„Este 1 ianuarie, iar în Munții Măcin, la Greci, au apărut ghioceii. Natura ne-a surprins mai devreme decât ne-am fi așteptat”, a scris acesta pe pagina sa de Facebook.

Fenomenul este cu atât mai remarcabil încât, în mod obișnuit, ghioceii înfloresc abia spre sfârșitul iernii. Apariția lor timpurie în Munții Măcin ilustrează modul în care natura poate oferi surprize neașteptate, chiar și atunci când calendarul indică altceva.

Specialiștii subliniază că astfel de apariții premature sunt rare și sunt influențate de temperaturile neobișnuit de ridicate pentru această perioadă a anului. Evenimentul poate fi interpretat ca un indicator al schimbărilor climatice și al efectelor acestora asupra ecosistemelor locale.

Leave a comment

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.