Lidas scapă de insolvență, după o confruntare tensionată cu CEC Bank, iar în spatele reușitei se află un aliat-surpriză: SSAB-AG SA. Tribunalul Tulcea a respins, pe 6 noiembrie, cererea băncii de a deschide procedura de insolvență împotriva producătorului de panificație, confirmând că firma are încă „aluatul” solid.

Decizia care schimbă jocul

Completul CS12-GS al Tribunalului Tulcea a pronunțat Hotărârea nr. 1128/2025, în care a admis contestația depusă de Lidas și a aprobat intervenția accesorie formulată de SSAB-AG SA, o companie de construcții cu relații comerciale directe cu producătorul de pâine.

„Admite contestația debitoarei. Admite cererea de intervenție accesorie formulată de S.C. SSAB-AG S.A. Respinge cererea formulată de creditoarea CEC BANK S.A., ca nefondată. Cu apel în 7 zile de la comunicare”,
— se arată în hotărârea instanței.

Pe scurt, CEC Bank pierde prima rundă, dar are la dispoziție 7 zile pentru a face apel.

SSAB-AG, „scutul” din umbră al Lidas

În acest dosar, SSAB-AG SA a intrat în joc ca aliat juridic al Lidas, arătând că o eventuală insolvență ar afecta lanțul de colaborări și contractele aflate în derulare. Intervenția a fost acceptată de instanță, iar argumentele companiei par să fi cântărit semnificativ în decizie.

În termeni simpli, „intervenția accesorie” înseamnă că o terță parte — fără a fi implicată direct în conflict — sprijină una dintre părți pentru a evita un prejudiciu indirect.

Miza: supraviețuirea unuia dintre marii producători din Dobrogea

CEC Bank solicitase în toamnă deschiderea procedurii de insolvență, invocând datorii restante. Lidas a contestat cererea, argumentând că își achită obligațiile și că activitatea economică este stabilă.

Cazul a atras atenția mediului de afaceri local, întrucât Lidas este unul dintre cei mai mari producători de panificație din Dobrogea, cu sute de angajați și investiții majore în fabrica sa din Cataloi.

Verdict: Lidas rămâne „la cuptor”, nu în insolvență

Respingerea cererii CEC Bank oferă o gură de aer companiei și liniștește zvonurile privind un posibil colaps. Deocamdată, Lidas continuă să funcționeze normal, în timp ce SSAB-AG își consolidează reputația de partener strategic și „scut” în momentele dificile.

Pentru CEC Bank, rămâne deschisă varianta apelului — dar, până atunci, cuptorul Lidas rămâne aprins, iar afacerea continuă să dospească

Lucrează în presă din 1991. Este cofondator al primului radio independent din România, Radio Galați (1991). Din 1995 activează în presa scrisă, ocupând funcții de redactor, redactor-șef și...

Leave a comment

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.