Delta Dunării rămâne sub asediul braconierilor piscicoli. Inspectorii ecologi din cadrul Administrației Rezervației Biosferei Delta Dunării (ARBDD) au desfășurat miercuri, 11 februarie 2026, o acțiune de combatere a pescuitului ilegal în complexul lagunar Razim–Sinoe, una dintre cele mai valoroase zone naturale protejate din România.
În urma verificărilor din teren, au fost descoperite și ridicate 17 setci monofilament, plase interzise prin lege, folosite frecvent în activități de braconaj. Aceste unelte sunt extrem de periculoase pentru fauna acvatică, deoarece capturează fără selecție pești de toate dimensiunile și pot distruge rapid echilibrul natural al habitatelor.
Intervenția a dus și la salvarea a 215 exemplare de pește, care au fost eliberate înapoi în mediul natural în stare vie. Este vorba despre caras, crap, plătică, știucă și șalău – specii importante atât pentru biodiversitatea Deltei, cât și pentru pescuitul legal.
Reprezentanții ARBDD au transmis că astfel de acțiuni vor continua, în contextul în care braconajul rămâne una dintre cele mai mari amenințări la adresa resurselor naturale din Rezervație. Complexul Razim–Sinoe este una dintre cele mai sensibile zone ale Deltei, iar fiecare intervenție de acest tip arată cât de real este pericolul care planează asupra patrimoniului natural al României.
