Tribunalul Tulcea a validat, în Camera preliminară, unul dintre cele mai sensibile dosare instrumentate de DNA Constanța, confirmând legalitatea probelor și a urmăririi penale într-un caz în care procurorii acuză retrageri suspecte de numerar și documente false folosite pentru obținerea de fonduri europene. Dosarul – vizând filiala Tulcea a Asociației Naționale pentru Turism Rural, Ecologic și Cultural (ANTREC) – se află acum pe masa judecătorilor de la Curtea de Apel Constanța, unde se va decide definitiv soarta cauzei.

Judecătorii din Tulcea spun că urmărirea penală a fost făcută corect

Decizia nr. 25/2025, pronunțată pe 10 septembrie, respinge toate cererile și excepțiile formulate de inculpați și constată legalitatea rechizitoriului întocmit de DNA – Serviciul Teritorial Constanța în dosarul nr. 179/9/P/2022.

Instanța a dispus începerea judecății pentru:

  • Gheorghe Silviu, președintele ANTREC Tulcea;
  • ANTREC – Filiala Tulcea, ca persoană juridică;
  • Mihalcea Cornelia și Iacovici Cătălin, acuzați de complicitate.

Acuzațiile vizează folosirea de documente false, reținerea pe nedrept de fonduri europene și schimbarea ilegală a destinației banilor.

DNA: bani retrași în numerar, fără justificare, și cheltuieli fără legătură cu proiectul

Rechizitoriul descrie o schemă care ar fi permis obținerea și utilizarea nelegală a unor sume importante dintr-un proiect finanțat prin Programul Operațional Comun Bazinul Mării Negre 2014–2020. Proiectul „SILC Road Local Culture” avea ca scop dezvoltarea rețelelor de turism cultural inspirate de Drumul Mătăsii.

Procurorii susțin că:

  • în 24 februarie 2020, ANTREC Tulcea, prin președintele Gheorghe Silviu, ar fi prezentat documente și declarații false către Ministerul Dezvoltării, reținând pe nedrept 222.000 de lei din fondurile europene;
  • în perioada martie 2019 – februarie 2020, s-ar fi schimbat ilegal destinația unor sume din proiect, fiind efectuate cheltuieli neeligibile:
    • salarii,
    • bilete de avion,
    • retrageri de numerar de la bancomat în valoare de 65.000 de lei, fără nicio justificare, potrivit DNA.

Prejudiciul total invocat: 21.806 euro, la care se adaugă 68.279 de euro, suma pentru care Ministerul Dezvoltării s-a constituit parte civilă.

În plus, două persoane din dosar ar fi ajutat la întocmirea și semnarea unor contracte și facturi folosite pentru justificarea cheltuielilor.

Sechestru pe bunuri și așteptarea verdictului final

Pe durata anchetei, DNA a instituit măsuri asigurătorii asupra bunurilor mobile și imobile ale inculpaților. La trimiterea dosarului în judecată, procurorii au solicitat menținerea acestor măsuri.

După confirmarea legalității rechizitoriului de către Tribunalul Tulcea, inculpații au formulat contestații. Astfel, dosarul a ajuns la Curtea de Apel Constanța, care a stabilit primul termen pentru 9 decembrie 2025 , dar a fost amănată pronunțarea pentru 18 decembrie. Decizia acestei instanțe va fi definitivă.

Procurorii reamintesc: trimiterea în judecată nu înseamnă vinovăție

DNA subliniază că sesizarea instanței reprezintă doar finalizarea anchetei penale. Inculpații beneficiază în continuare de prezumția de nevinovăție, iar vinovăția poate fi stabilită doar de o instanță de judecată.


Surse primare de documentare

  1. Portalul Instanțelor de Judecată – Tribunalul Tulcea
  2. Direcția Națională Anticorupție – Serviciul Teritorial Constanța
  3. Rechizitoriul DNA nr. 179/9/P/2022 (27.01.2025)
  4. Programul Operațional Comun Bazinul Mării Negre 2014–2020
  5. Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației – Direcția Control

Lucrează în presă din 1991. Este cofondator al primului radio independent din România, Radio Galați (1991). Din 1995 activează în presa scrisă, ocupând funcții de redactor, redactor-șef și...

Leave a comment

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.