Într-o dimineață de mai, în timp ce România se întreba dacă vara asta vor fi mai multe ploi sau mai multe promisiuni de la politicieni, cotidianul Libertatea a trântit pe masa opiniei publice o investigație care a sunat cam așa: „Vicepreședintele Consiliului Județean Tulcea, Iancu ‘George’ Naciadis, își pierde terenul… în declarațiile de avere”.

Pentru început, să-i oferim personajului nostru introducerea cuvenită. Iancu Naciadis este inginer agronom, lider AUR Tulcea și, mai nou, vicepreședinte al CJ Tulcea. O carieră ca o brazdă trasă cu plugul prin administrație: adâncă, dreaptă și, aparent, cu pietre prin ea. A câștigat nu doar voturi, ci și inima partidului – după ce l-a detronat pe silfidicul și discretul Sorin Zaharcu din fruntea organizației județene. O victorie simbolică pentru o formațiune politică în care discreția nu prea face carieră.

Omul și-a câștigat locul în fruntea județului în decembrie 2024, cu sprijinul celor 6 consilieri AUR și al altor 14 colegi cu simț al umorului politic. Faptul că George Simion a aprobat tacit această alegere e un detaliu care pune lucrurile într-o lumină aurită. Când liderul suprem al retoricii naționale îți zâmbește din spatele unei icoane și al unui live pe TikTok, știi că ai ajuns „cineva”.

Și totuși, cumva, în haosul dosarelor, al tabelelor Excel și al sufletelor pierdute prin formularul ANAF, George a reușit performanța de a scrie numele soției sale greșit de 13 ori. Din Zoe a făcut “Zoia”. De 13 ori. E clar: omul este ori un romantic incurabil, blocat în reveria unei foste iubiri, ori în război deschis cu tastatura. Sau poate că „Zoia” sună mai național, mai cu spirit de epocă. Oricum, într-un partid care se joacă cu istoria, cine suntem noi să judecăm identitatea unei soții?

Dar de ce ne oprim la greșeli de prenume, când putem vorbi despre hectare și metri pătrați care apar și dispar din declarații ca fantomele în pădurile administrative ale Dobrogei? Libertatea ne informează că, de exemplu, Zoe are un teren de 1.000 mp în Năvodari, Iancu – de 2.000 mp în același loc. Ori e un caz de teren care crește singur, ori cei doi au avut o ceartă și și-au împărțit lotul imaginar la nervi. Poate că, într-un spirit profund suveranist, fiecare a vrut să-și întemeieze propria republică de curte.

La capitolul case, Zoe are două – una de 115 mp și una de 380 mp. Iancu le menționează și el, dar cu dimensiuni ca după dietă: 118 și 173 mp. Cumva, fie domnul Naciadis merge cu ruleta personală când măsoară, fie casele și-au pierdut în greutate de stres administrativ. Sau poate casele s-au simțit prea capitaliste în formularul lui și s-au restrâns ca un gest de rezistență ideologică.

Mai departe, avem colecția de terenuri care apar la el și nu la ea – 230.000 mp de agricultură sentimentală care s-au rătăcit pe traseul conjugal. Poate Zoe n-a vrut să se implice. Poate a fost plecată. Poate nu-i place agricultura. Sau poate, într-o familie cu ADN aurist, terenurile se consideră proprietate spirituală, nu fiscală.

Iar bijuteria coroanei este Mercedesul din 2018, care apare la Zoe și nu apare nicăieri la Iancu. Unii oameni își uită umbrela. Alții, un Mercedes. În lumea Naciadis, mașinile pot fi niște mituri urbane, amintiri dintr-o viață paralelă. Sau poate că Mercedesul a fost achiziționat strict pentru deplasări la mitinguri, iar în spirit de „austeritate patriotică”, n-a fost trecut în acte.

La întrebările presei, Iancu a fost sincer ca un elev prins fără temă: „Este posibil să fie greșeli în declarațiile soției.” Desigur, pentru că în România contemporană, bărbatul modern n-are treabă cu gospodăria declarativă. El se ocupă cu funcția, nu cu virgulile. Iar într-un partid ca AUR, unde gramatica însăși este suspectă de progresism, astfel de detalii pot părea… opționale.

Deocamdată, ANI tace. Probabil recitește și ea declarațiile, cu o mână pe frunte și cealaltă pe codul penal. Căci, conform legii, dacă s-a greșit cu intenție, se pot lăsa cu sancțiuni, cu suspendări sau, cine știe, cu vreo excursie la DNA. Dar poate că și ANI, într-un gest de autoconservare, ezită să se pună cu un partid care vede peste tot conspirații și metru pătrat globalist.

Dar până atunci, domnul vicepreședinte rămâne un caz de studiu. Nu pentru corupție, că n-a spus nimeni așa ceva. Ci pentru metafizica declarației de avere. Cum se poate ca o casă să aibă 115 mp pentru soție și 173 mp pentru soț? Cum e posibil ca un Mercedes să existe și să nu existe simultan? Aceste întrebări, dacă ar fi puse în fizica cuantică, ar primi Nobelul.

Până la finalizarea anchetelor, noi rămânem cu imaginea unui om sobru, serios, corect (din convingere, nu din calcul) care face ce poate într-un sistem în care și formularele par să-l saboteze. Iancu Naciadis este, într-un fel, eroul tragicomic al birocrației noastre: nu corupt, nu hoț, doar… puțin încurcat.

Acesta este un pamflet. Orice asemănare cu persoane, cifre, date, situații din viața reală nu este deloc, dar deloc, întâmplătoare.

Lucrează în presă din 1991. Este cofondator al primului radio independent din România, Radio Galați (1991). Din 1995 activează în presa scrisă, ocupând funcții de redactor, redactor-șef și...

Leave a comment

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.