Agenția Română de Salvare a Vieții Omenești pe Mare (ARSVOM) a intervenit joi seara într-o operațiune de tip Medevac, după ce Centrul Maritim de Coordonare (MRCC) a solicitat sprijin pentru evacuarea unui marinar aflat în stare medicală critică la bordul unei nave străine.

Potrivit informațiilor transmise de autorități, în jurul orei 21:50 a fost raportată urgența de pe nava MAYA S, sub pavilion Tanzania, aflată în rada portului Sulina. Un membru al echipajului, cetățean libanez, avea nevoie de îngrijiri medicale de specialitate.

La ora 21:55, nava de intervenție SAR APOLLO a plecat spre locația indicată de MRCC pentru preluarea pacientului. Operațiunea pe mare s-a desfășurat rapid, iar la 22:35 echipajul specializat de la bordul SAR APOLLO a reușit să îl transfere pe marinar în condiții de siguranță.

Nava de salvare a transportat pacientul către bazinul Mare AZL Sulina, unde, la ora 23:15, acesta a fost predat echipajului Serviciului de Ambulanță pentru a fi dus la o unitate medicală

UPDATE– din informațiile noastre, e vorba de bucătarul de pe nava Maya, care a suferit un atac de cord. Sursele noastre spun ca , din pacate, nu s-a mai putut face nimic.

Lucrează în presă din 1991. Este cofondator al primului radio independent din România, Radio Galați (1991). Din 1995 activează în presa scrisă, ocupând funcții de redactor, redactor-șef și...

Leave a comment

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.