Potrivit instituției, verificările derulate constant au vizat prevenirea introducerii în țară ori tranzitarea teritoriului național cu vehicule furate sau implicate în diverse litigii. În total, polițiștii au identificat 141 de autoturisme, 10 camioane, 7 microbuze, 3 motociclete, o remorcă și patru utilaje agricole sau de construcții, toate aflate în atenția autorităților de peste hotare.
Persoanele implicate provin din România, Serbia, Bulgaria, Polonia, Italia și Republica Moldova, iar cele mai multe vehicule depistate aveau ca țări de origine Germania, România, Serbia, Italia, Belgia și Franța. Cazurile vizează în special mașini de clasă medie sau de lux, înmatriculate în state vest-europene sau nordice. Pentru a masca proveniența ilegală, sunt folosite frecvent documente falsificate, plăcuțe schimbate ori transportul pe platforme, inclusiv prin porturi maritime.
Reprezentanții Poliției de Frontieră subliniază că identificarea acestor vehicule este posibilă datorită cooperării permanente cu instituții similare din statele membre UE și din țări terțe. Datele sunt verificate în sistemele europene și internaționale, precum SIS și Interpol, iar schimbul operativ de informații se realizează prin intermediul Punctelor și Centrelor de Contact de la frontieră.
Două cazuri recente exemplifică modul de operare al rețelelor. În Portul Constanța, polițiștii au controlat o autoplatformă condusă de un cetățean belarus, pe care au găsit două autoturisme cu serii de șasiu și acte neconforme. Verificările au confirmat că vehiculele, evaluate la circa 200.000 de euro, fuseseră furate în Spania și urmau să ajungă în Turcia.
La Sculeni, un șofer ucrainean a fost depistat conducând un autoturism înmatriculat în Slovacia, care figura în baza de date a autorităților slovace ca bun căutat pentru confiscare. Valoarea mașinii este estimată la 50.000 de euro.
Toate vehiculele identificate au fost indisponibilizate până la clarificarea situației juridice, iar persoanele implicate sunt cercetate pentru infracțiuni precum tăinuire, fals sau uz de fals.
Poliția de Frontieră Română transmite că va continua să acționeze ferm pentru combaterea criminalității transfrontaliere, contribuind la protejarea spațiului european de liberă circulație, la recuperarea bunurilor provenite din infracțiuni și la descurajarea rețelelor specializate în traficul cu autovehicule furate.
