Echipa de volei masculin U19 a Clubului Sportiv Școlar Tulcea a disputat în acest weekend cel de-al doilea turneu organizat sub egida Federației Române de Volei. Rezultatele obținute au confirmat ambiția și determinarea jucătorilor tulceni, care își mențin obiectivul principal: calificarea la turneul semifinal.
După două turnee intense, CSS Tulcea se află la egalitate de coeficient cu mult mai titrata formație a armatei, C.S.A. Steaua București, fapt ce demonstrează progresul și maturitatea sportivilor tulceni. Rivalitatea sportivă cu una dintre cele mai puternice echipe din țară adaugă un plus de motivație pentru tinerii voleibaliști, care au arătat că pot concura de la egal la egal cu adversari consacrați.
Pauză competițională și planuri de viitor
Campionatul intră acum într-o perioadă de pauză, urmând să fie reluat în luna februarie a anului viitor. Antrenorul echipei CSS Tulcea, Nechifor Valentin a anunțat că această perioadă va fi folosită pentru consolidarea pregătirii fizice și tactice, dar și pentru îmbunătățirea performanțelor colective.
„Rezultatele obținute ne dau încredere că suntem pe drumul cel bun. Vom folosi această pauză pentru a corecta detaliile și pentru a ridica nivelul jocului, astfel încât să fim pregătiți pentru provocările din februarie”, a transmis antrenorul echipei.
Determinare și ambiție
Pentru CSS Tulcea, egalitatea cu Steaua București nu este doar un rezultat statistic, ci un semnal că echipa are potențialul de a scrie o nouă pagină în istoria voleiului juvenil din oraș. Cu un grup unit și dornic de afirmare, obiectivul semifinalelor rămâne la fel de clar și realizabil.
Antrenorul echipei, Nechifor Valentin , mulțumește pe această cale tuturor sponsorilor- Clinica Medima, Clinica Dental Efect, Servcons, Casablanca, Suru Com și Complex Delta SRL– care fac posibilă performanța echipei.
