Real Madrid, deţinătoarea Ligii Campionilor, a învins, miercuri, pe teren propriu, formaţia Napoli, cu scorul de 3-1, iar Bayern Munchen a câştigat, pe Allianz Arena, meciul jucat împotriva echipei Arsenal, scor 5-1, în manşa tur a optimilor de finală ale competiţiei.

Golurile madrilenilor au fost marcate de Karim Benzema, în minutul 19, Toni Kroos, în minutul 49, şi Casemiro, în minutul 54, în timp ce golul oaspeţilor a fost înscris de Lorenzo Insigne, în minutul 8 al întâlnirii.
Real Madrid: Navas – Carvajal, Ramos (Pepe 71), Varane, Marcelo – Modric, Casemiro, Kroos – J. Rodriguez (Lucas Vazquez 76), Benzema (Morata 81), Ronaldo. Antrenor: Zinedine Zidane.
Napoli: Reina – Hysaj, Albiol, Koulibaly, Ghoulam – Zielisnki (Allan 75), Diawara, Hamsik (A. Milik 83) – Callejon, Mertens, Insigne. Antrenor: Maurizio Sarri.
Bayern Munchen s-a impus în meciul cu Arsenal, după golurile înscrise de Arjen Robben (minutul 11), Robert Lewandowski (minutul 53), Thiago Alcantara (minutele 56 şi 63) şi Thomas Muller (minutul 88), respectiv reuşita lui Alexis Sanchez, din minutul 30. În aceeaşi fază, atacantul chilian a ratat un penalty.
Bayern: Neuer – Lahm, Martinez, Hummels, Alaba – Alonso, Vidal – Robben (Rafinha 88), T. Alcantara, Costa (Kimmich 84) – Lewandowski (Lahm 53). Antrenor: Carlo Ancelotti.
Arsenal: Ospina – Bellerin, Mustafi, Koscielny (Gabriel 49), Gibbs – Coquelin (Girou 77), Xhaka – Iwobi (Walcott 66), Ozil, Oxlade-Chamberlain – Sanchez. Antrenor: Arsene Wenger.
Tot în optimi, pe 21 februarie, sunt programate meciurile Bayer Leverkusen – Atletico Madrid şi Manchester City – AS Monaco, iar pe 22 februarie au loc înfruntările FC Porto – Juventus Torino şi FC Sevilla – Leicester City.
Partidele din manşa retur sunt programate în perioada 7-15 martie.