Peste 242.000 de străini aveau documente valabile de ședere în România la începutul lunii iulie, potrivit unui comunicat al Inspectoratului General pentru Imigrări (IGI), citat de AGERPRES.

La data de 7 iulie, evidențele oficiale arătau că 242.569 de cetățeni străini figurau cu un drept de ședere valabil pe teritoriul României.

Structura comunității de străini este dominată de cei veniți pentru muncă: 161.203 persoane aveau drept de ședere în scop de angajare.

Alte 34.770 de persoane erau înregistrate ca membri de familie, 20.212 dețineau drept de ședere permanentă, 19.743 se aflau la studii, iar 4.634 beneficiau de protecție internațională. Restul străinilor aveau alte scopuri prevăzute de lege pentru șederea în România.

creștere față de aprilie

Comparativ cu situația de la 26 aprilie, când erau înregistrați 237.168 de străini cu drept de ședere valabil, numărul a crescut cu peste 5.400 de persoane în puțin peste două luni.

În perioada 27 aprilie – 7 iulie, structurile teritoriale ale IGI au eliberat 5.365 de avize de muncă pentru schimbarea angajatorului. Cele mai multe astfel de documente au fost emise în București (1.621), urmat de județele Ilfov (457) și Constanța (445). Urmează Timiș (301), Suceava (174), Brașov (158), Prahova (124), Satu Mare (117), Maramureș (117) și Dâmbovița (100), iar în celelalte județe au fost emise în total 1.751 de avize.

Lucrătorii care au optat pentru schimbarea locului de muncă provin în principal din Nepal, Sri Lanka, India, Bangladesh, Egipt, Pakistan, Turcia, Filipine, Turkmenistan și Nigeria, dar și din alte state. Mobilitatea pe piața forței de muncă rămâne activă, iar Bucureștiul, Ilfov și Constanța continuă să fie principalele puncte de atracție pentru activitățile economice ale acestor lucrători.

date pe primul semestru

În intervalul 1 ianuarie – 26 aprilie, structurile teritoriale ale IGI au eliberat 6.041 de avize de muncă pentru schimbarea angajatorului. Distribuția regională arăta că Bucureștiul a avut 1.633 de avize, Ilfov 747, Constanța 395, Timiș 285, Suceava 268, Mureș 135, Prahova 130, Sibiu 124, Sălaj 117 și Maramureș 112, iar restul județelor au cumulat 2.095 de avize.

Principalele state de proveniență pentru această perioadă au fost Nepal, Sri Lanka, India, Bangladesh, Egipt, Pakistan, Turcia, Filipine, Turkmenistan și China.

Inspectoratul General pentru Imigrări a precizat că monitorizează permanent fluxurile migraționale pentru a asigura echilibrul între cerințele angajatorilor autohtoni și respectarea normelor legale privind regimul străinilor.

Leave a comment

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.