Aqua Vita Delta Tulcea, asociația sportivă cunoscută pentru promovarea înotului și triatlonului și pentru comunitatea activă de sportivi din municipiul Tulcea și împrejurimi, își vede valorile confirmate la cel mai recent nivel competițional.

Weekend-ul acesta Matei Neculai, legitimat la clubul tulcean, a făcut din nou senzație în competițiile de înot în ape reci, urcând pe treapta a treia a podiumului la Campionatul Național de Înot în Ape Înghețate, proba de 100 de metri liber, și aducând acasă prima distincție importantă pentru anul 2026.

Acesta a mai luat startul in proba de 50m liber (locul 6) și 100m mixt (locul 4).
Matei este un tânăr tulcean (fost elev la Colegiul Național „Spiru Haret”) cu un istoric sportiv bogat, fiind fost campion național la triatlon la vârsta de 10 ani.
Matei este cunoscut în comunitatea locală și pentru participarea la sărbătoarea de Bobotează, unde a reușit în anii trecuți să recupereze crucea aruncată în apele Dunării.

Asociația Sportivă „Ice Swimming and Open Water Romania” (ISOWR), sub coordonarea lui Paul Georgescu, campion mondial în ape înghețate a desfășurat în perioada 17 – 18 ianuarie 2026, Campionatul Național de Înot în Ape Înghețate.

Competiția s-a desfășurat în București, Complexul Sportiv Daimon Club, în apă cu o temperatură de 2 grade Celsius. Sportivii au înotat în condiții de iarnă, adesea fiind necesară scoaterea gheții din bazin înainte de probe.

Aproximativ 40 de sportivi cu vârste între 16 și 59 de ani au concurat în acest weekend.

615964039 1511691634298291 2054022713247640612 n

Înotul în ape înghețate este o disciplină extremă care necesită stăpânire de sine incredibilă, o minte de fier și o pregătire riguroasă, iar prestația lui Matei a demonstrat că tânărul sportiv tulcean se numără printre cei mai pregătiți competitori din România la această probă.

Această performanță reprezintă, în același timp, rampa de lansare spre următoarea mare provocare: participarea la Campionatul European de Înot în Ape Înghețate, programat să se desfășoare între 2 și 7 februarie 2026 la Molveno, în Italia, unde sunt așteptați peste 500 de sportivi din numeroase țări europene pentru probe în apă la temperaturi de maximum 5°C.

615918810 1511691614298293 1987185497797870034 n

Reprezentanții Aqua Vita Delta Tulcea au transmis felicitări lui Matei pentru perseverența și curajul de a face față uneia dintre cele mai dure discipline sportive: „Felicitări, Matei, pentru că nu te temi de nicio provocare, oricât de rece ar fi! Suntem extrem de mândri să te avem în echipa noastră și îți suntem alături în drumul spre succes!”

Pe lângă pregătirea fizică, participarea la probele de înot în ape înghețate pune accent pe reziliență mentală, disciplină și adaptare la condiții extreme, calități pe care Matei le-a demonstrat la acest început de sezon competițional, confirmându-se ca unul dintre cei mai promițători sportivi din Tulcea în 2026.

Leave a comment

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.