Două trupuri prăbușite pe treptele unei școli. Unul desculț, celălalt abia mai schițând o mișcare. Capetele le atârnă inert, iar în jurul lor se așterne acea liniște apăsătoare care apare atunci când oamenii nu mai știu dacă asistă la o beție, la o supradoză sau la o tragedie în desfășurare.
Scenele au fost filmate pe 10 iunie, în comuna Ciucurova, și au făcut rapid înconjurul internetului. Pentru localnici, însă, șocul nu a venit doar din imaginile greu de privit, ci din locul în care acestea au fost surprinse: chiar pe treptele școlii, spațiul care ar trebui să simbolizeze educația, siguranța și viitorul copiilor.
În filmare, cei doi tineri par suspendați între luciditate și inconștiență. Nu vorbesc, nu reacționează, nu par să mai aibă control asupra propriului corp. Sunt doar doi băieți care zac în fața unei școli, sub privirile neputincioase ale celor care trec prin zonă.
Potrivit primarului comunei, Șerban Marin, tinerii au 19 și 21 de ani și provin dintr-o familie numeroasă, cu zece copii. Nu este prima dată când autoritățile locale se confruntă cu astfel de situații.

„Îi știm. Nu sunt singurii, dar cazul lor este cunoscut de mult timp. Am încercat să îi ajutăm, am reușit chiar să îi internăm și să intre sub tratament, însă mama lor i-a luat ulterior acasă pe semnătură”, a declarat edilul.
O problemă veche, o imagine care a devenit simbol
Primarul susține că incidentul nu s-a petrecut în timpul cursurilor, ci după terminarea programului școlar. Chiar și așa, imaginile au provocat indignare într-o comunitate în care astfel de scene erau considerate, până nu demult, de neconceput.
Pentru mulți localnici, filmarea a devenit simbolul unei degradări care se strecoară tot mai des și în satele considerate cândva ferite de asemenea fenomene.

Șerban Marin crede că nu este vorba despre consum de droguri clasice, ci despre substanțe ieftine și extrem de periculoase, accesibile unor tineri fără venituri și fără perspectivă.
„Nu au bani pentru droguri în sensul obișnuit al cuvântului. Vorbim despre tot felul de substanțe improvizate, etnobotanice sau alte produse inhalate. Sunt lucruri care îi distrug încet și pe care este foarte greu să le controlezi”, spune acesta.
În opinia edilului, una dintre cele mai mari probleme este că astfel de consumatori ajung într-o zonă gri, unde intervenția autorităților devine complicată.
„Poliția a intervenit și i-a dus acasă, însă de multe ori nu există instrumente legale suficiente pentru a demonstra exact ce au consumat. Dacă testele nu indică substanțe interzise, posibilitățile de acțiune sunt limitate”, explică primarul.
Dincolo de scandal, drama unor destine pierdute
Dincolo de reacțiile furioase și de comentariile care au inundat rețelele sociale, imaginile din Ciucurova spun și povestea unor tineri care par să fi abandonat de mult lupta cu propriul destin.
În loc să fie la muncă, la școală sau alături de familie, cei doi au fost găsiți întinși pe cimentul rece al unei instituții care, simbolic, reprezintă exact opusul drumului pe care au ajuns. În locul unde alți copii învață să scrie și să citească, ei ofereau o lecție dură despre dependență, vulnerabilitate și eșec social.
Poate tocmai de aceea imaginile au stârnit atât de multă emoție. Nu pentru că au surprins doi tineri aflați într-o stare deplorabilă, ci pentru că au arătat, fără filtre și fără explicații, cât de subțire poate deveni granița dintre copilărie și prăbușire.
Iar pentru Ciucurova, ziua de 10 iunie va rămâne mult timp în memorie ca ziua în care treptele unei școli s-au transformat, pentru câteva minute, într-o scenă a neputinței.
Video- pagina FB Alexandrina Silvestru