Pe scurt:
La șantierul naval VARD Tulcea a fost lansată la apă NKT Eleonora, una dintre cele mai avansate nave de instalare a cablurilor submarine din lume. Gigantul offshore de 176,5 metri, capabil să transporte 23.000 de tone de cablu, va juca un rol-cheie în construirea infrastructurii energetice verzi a Europei — iar evenimentul a trecut aproape neobservat în România, deși a fost urmărit cu interes de presa maritimă internațională.
La șantierul naval VARD Tulcea s-a consumat, aproape fără ecou în spațiul public românesc, unul dintre cele mai importante momente industriale ale ultimilor ani: lansarea la apă a navei NKT Eleonora, un gigant offshore construit pentru infrastructura energetică a Europei.
Nu este vorba despre o navă comercială obișnuită, ci despre un vas ultra-specializat destinat instalării cablurilor submarine de înaltă tensiune — infrastructura esențială pentru viitoarele parcuri eoliene offshore și pentru interconectările energetice dintre statele europene. Practic, la Tulcea se construiește o parte din „autostrada electrică” a Europei.
Proiectul a atras atenția presei maritime internaționale încă din fazele de construcție. Publicații precum Offshore Energy, OffshoreWind sau PortNews au urmărit evoluția navei și au remarcat faptul că NKT Eleonora se numără printre cele mai moderne vase din această categorie.
Nava are aproximativ 176,5 metri lungime și poate transporta până la 23.000 de tone de cablu submarin. Proiectată de compania Salt Ship Design, aceasta va fi echipată cu trei carusele gigantice pentru cabluri, sisteme avansate de poziționare dinamică și tehnologie complexă destinată operațiunilor offshore de mare precizie.
O navă pregătită pentru economia verde
Unul dintre cele mai importante aspecte ale proiectului este componenta „verde”. NKT Eleonora este pregătită pentru propulsie pe bază de metanol, considerat unul dintre combustibilii alternativi pe care industria navală mizează pentru reducerea emisiilor. Nava va utiliza motoare dual-fuel produse de Wärtsilä și sisteme electrice dezvoltate de ABB.
Cu alte cuvinte, la Tulcea se construiesc nave pentru economia verde a Europei — o realitate care contrastează puternic cu imaginea tradițională a orașului, asociat încă de mulți doar cu Delta Dunării și pescuitul.
Un moment-cheie al proiectului a avut loc în aprilie 2026, când coca navei a fost lansată la apă în șantierul din Tulcea. Evenimentul a fost tratat de publicațiile internaționale de specialitate drept o etapă majoră în dezvoltarea vasului.
Înainte de a primi numele NKT Eleonora, nava era cunoscută în documentațiile maritime sub indicativul „VARD TULCEA 969”, nume care apare și în bazele internaționale de date navale.
Tulcea devine un punct strategic pentru industria offshore europeană
Șantierul naval din Tulcea devine tot mai vizibil pe piața europeană a construcțiilor offshore. În ultimii ani, aici au fost realizate mai multe nave specializate pentru industria eoliană offshore, instalarea cablurilor submarine, operațiuni subacvatice și transport maritim cu emisii reduse.

Acesta este și motivul pentru care grupul italian Fincantieri, proprietarul VARD, continuă să direcționeze către România proiecte tot mai sofisticate: costuri de producție mai mici decât în vestul Europei, dar un nivel tehnic ridicat al forței de muncă. Iar Tulcea livrează constant. Fără mult zgomot mediatic, dar cu nave care ajung pe primele pagini ale presei maritime internaționale.
Compania daneză NKT, pentru care este construit vasul, este unul dintre liderii europeni în domeniul cablurilor energetice offshore. Grupul investește masiv în infrastructura necesară extinderii energiei eoliene marine și dezvoltării rețelelor electrice submarine europene.

Potrivit publicațiilor de specialitate, NKT Eleonora ar urma să intre în operare în 2027, după finalizarea etapelor de echipare și a probelor pe mare.
Pentru Tulcea, povestea acestei nave are și o puternică încărcătură simbolică. În timp ce multe industrii românești au dispărut sau au fost reduse la fier vechi, șantierul naval continuă să producă nave de vârf pentru piețele occidentale. Nu remorchere învechite sau cargouri banale, ci tehnologie offshore de ultimă generație.
Iar poate aici se află partea cea mai interesantă: în timp ce România încă dezbate autostrăzi neterminate și strategii energetice schimbate de la un guvern la altul, la Tulcea se construiesc nave care vor conecta energetic Europa următoarelor decenii.
Surse: Offshore Energy, OffshoreWind.biz, PortNews, VARD, NKT, baze internaționale de date maritime privind proiectul „VARD TULCEA 969”