Pe scurt:
Casa Avramide a găzduit o nouă ediție a festivalului multicultural, unde tradițiile și gastronomia comunităților etnice din județul Tulcea au fost puse în valoare prin expoziții și activități dedicate.
Luni, 11 mai 2026, Casa Avramide din Tulcea a găzduit o nouă ediție a Festivalului Multicultural „Unitate în diversitatea europeană”, organizat de Palatul Copiilor Tulcea cu sprijinul Consiliului Județean Tulcea, potrivit Consiliului Județean Tulcea.
Festivalul aduce împreună comunitățile etnice din județ
Evenimentul a reunit reprezentanți ai diferitelor comunități etnice din județ, oferind publicului o expoziție tematică de obiecte și gastronomie tradițională sub genericul „Unitate în diversitate – fundamentul familial al conviețuirii nord dobrogene”.
Participanții au avut ocazia să descopere tradiții, obiceiuri și preparate specifice celor 16 minorități etnice recunoscute în județul Tulcea.
Mesajul autorităților pentru tinerii implicați
Ștefan Coman, consilier al președintelui Consiliului Județean Tulcea, a subliniat importanța acestui motto pentru județ, considerat un adevărat centru al multiculturalității.
„Vă felicit, așadar, pentru faptul că angrenați tinerii tulceni în aceste activități, că îi determinați să își asume responsabilitatea de a înțelege corect importanța unei comunități unite și să promoveze elemente definitorii pentru societatea contemporană, respectiv să ducă mai departe frumoasa poveste a județului Tulcea”, a transmis Ștefan Coman.
În nume personal și al președintelui Horia Teodorescu, consilierul a felicitat inițiatorii pentru implicarea în această tradiție a evenimentelor locale și pentru perpetuarea valorilor culturale specifice comunităților conlocuitoare din Dobrogea. „Vă doresc mult succes în continuare, putere de muncă și idei frumoase pentru a fi puse în practică pentru cetățenii județului nostru”, a mai spus consilierul județean.
Galerie foto




