Autoritățile române au emis mesaje Ro-Alert în noaptea de marți spre miercuri pentru a avertiza populația de pe malul Dunării despre posibilitatea căderii unor obiecte din spațiul aerian. Mesajele au fost emise după bombardamentele nocturne din porturile ucrainene.

Bombardamentele au avut loc în porturile Reni și Odesa, la doar câțiva kilometri de granița cu România. În urma bombardamentelor, au fost descoperite resturi care par să aparțină unor drone lansate de ruși.

Autoritățile române au luat măsuri pentru a proteja populația de pe malul Dunării. Pe lângă utilizarea sistemului Ro-Alert, vor fi verificate adăposturile de protecție civilă, vor fi amenajate unele adăposturi provizorii și vor fi demarate campanii de informare a populației.

Acest titlu este informativ și concis, oferind cititorului o imagine de ansamblu asupra subiectului articolului. De asemenea, este neutru și nu sugerează nicio opinie sau concluzie.

Lasă un comentariu

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.