romania si drumul spre aderarea la moneda euro bnr spune ce conditii trebuie indeplinite

Pe scurt:

Aderarea României la zona euro depinde de pregătirea sistemului bancar și de consolidarea instituțiilor. Un oficial BNR explică de ce succesul în rezoluția bancară contează mai mult decât crizele gestionate.

Leonardo Badea, oficial al Băncii Naționale a României, a evidențiat rolul crucial al rezoluției bancare în procesul de aderare a României la zona euro.

Într-o analiză publicată luni, 18 mai 2026, conform Economica.net, Leonardo Badea a subliniat că diferențele de dezvoltare dintre state nu sunt determinate doar de resurse sau poziționare geografică, ci și de robustețea instituțiilor publice și de capacitatea acestora de a asigura predictibilitate și încredere în economie.

Cadrul de rezoluție aplicat băncilor este esențial pentru gestionarea eventualelor slăbiciuni din sistemul bancar, fiind un element important pe drumul către zona euro.

„Pentru România, din fericire, succesul în domeniul rezoluției bancare nu se contabilizează în numărul de crize gestionate prin mecanismul rezoluției, ci mai ales în cele care nu au avut loc. Acest tip de succes – greu perceptibil prin natura sa, dar cu atât mai valoros — este rezultatul unui efort comun și al unei responsabilități împărtășite între instituțiile sectorului bancar și autoritățile cu rol de reglementare, supraveghere, rezoluție sau macroprudențial”, a declarat oficialul BNR.

El a precizat că, într-un mediu economic și financiar marcat de transformări rapide și incertitudini persistente, consolidarea continuă a capacității de prevenție, intervenție și coordonare instituțională rămâne esențială pentru menținerea încrederii în sistemul financiar și pentru întărirea rezilienței acestuia pe termen lung.

Potrivit lui Badea, activitățile din zona rezoluției bancare au o importanță strategică pentru pregătirea aderării la Uniunea Bancară și pentru convergența spre zona euro.

„Deși în prezent România nu este membră a Uniunii Bancare, funcția de rezoluție bancară a Băncii Naționale a României nu poate fi considerată o activitate izolată de dimensiunea europeană. Dimpotrivă, ea trebuie înțeleasă și exercitată în strânsă legătură cu obiectivul strategic pe termen lung al aderării României la zona euro și, ca pas premergător necesar, al participării la Uniunea Bancară”, a punctat Badea.

El a adăugat că adoptarea monedei euro presupune, în stadiul actual al arhitecturii europene, și aderarea la Uniunea Bancară.

Astfel, gradul de pregătire al autorităților naționale și al instituțiilor de credit pentru funcționarea în cadrul Uniunii Bancare devine un criteriu implicit și de substanță al convergenței spre zona euro.

Leave a comment

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.