Deputatul de Tulcea Sergiu Constantinescu cere din nou demisia inspectorului școlar general Viorica Pavel și a secretarului de stat din Ministerul Educației, Sorin Ion, după ce a primit răspunsul oficial privind măsurile de prevenire a suicidului în rândul elevilor.

Parlamentarul vorbește despre „faliment instituțional” și acuză autoritățile că răspund tragediilor din județ cu „programe și campanii”, în timp ce sistemul de consiliere școlară este aproape inexistent în multe zone rurale.

Citește și: Demisie pentru Viorica Pavel: „Zero măsuri, zero asumare” – atac dur al deputatului PSD Constantinescu după cele 5 tragedii din școli

În martie am cerut demisia inspectorului școlar general din Tulcea, Viorica Pavel, și a secretarului de stat Sorin Ion. Cinci cazuri de suicid. Șase copii morți în județul Tulcea într-un singur an. Nu statistici. Copii”, a transmis deputatul.

Acesta spune că a revenit cu solicitarea către premierul României.

Ieri i-am solicitat din nou Prim-Ministrului României demisia celor doi oameni aflați în fruntea învățământului preuniversitar județean și național. O cer din nou și astăzi”, a declarat Sergiu Constantinescu.

Deputatul susține că răspunsul primit de la Ministerul Educației conține „patru pagini” de proiecte și campanii, fără soluții concrete pentru situația din teren.

Programe naționale, proiecte județene, campanii cu titluri frumoase, parteneriate cu ONG-uri, protocoale interinstituționale, rețele județene, lectorate pentru părinți, tabere creștine, fundații internaționale”, afirmă acesta.

Mai mult, parlamentarul ironizează conținutul documentului transmis de minister.

Patru pagini în care ministerul:
– explică atribuțiile teoretice ale consilierilor școlari
– enumeră campanii
– vorbește despre ateliere de teatru
– despre «luna iubirii»
– despre proiecte fără finanțare
– despre activități desfășurate «în regim de voluntariat»”
, a scris Sergiu Constantinescu.

Deputatul spune că datele oficiale confirmă gravitatea situației din județul Tulcea.

Între timp, datele transmise chiar de Inspectoratul Școlar Județean Tulcea către minister confirmă: 5 tentative de suicid și 8 cazuri de automutilare în județul nostru, doar în anul școlar în curs”, afirmă acesta.

Potrivit lui Constantinescu, una dintre cele mai mari probleme este lipsa specialiștilor din școli.

În mediul rural din Tulcea, un singur consilier școlar deservește 592 de elevi. Norma europeană recomandată este de un consilier la 250 de elevi. Noi suntem la mai mult decât dublul limitei maxime considerate acceptabile”, susține deputatul.

Situația psihologilor școlari este și mai gravă, spune parlamentarul.

Mai grav: în județul Tulcea există doar 3 posturi de psiholog școlar. Două sunt vacante. În județul în care copiii se sinucid, statul român nu reușește nici măcar să ocupe două posturi de psiholog școlar. Asta nu mai este lipsă de resurse. Este incompetență administrativă”, a declarat Sergiu Constantinescu.

Acesta îl acuză direct pe secretarul de stat Sorin Ion că evită problema reală.

Secretarul de stat Sorin Ion – același căruia i-am cerut demisia și în martie — semnează acest răspuns. Îmi explică ce face Asociația Maxwell. Îmi explică ce face Fundația Destiny Park. Îmi explică ce face Asociația Junior Achievement. Eu întreb altceva: Unde este statul?”, spune deputatul.

Parlamentarul amintește și două dintre cazurile care au șocat județul.

Unde era consilierul școlar în satul din Tulcea unde o elevă de 13 ani a fost găsită spânzurată în curtea casei? Unde era sistemul când un elev de 18 ani de la «Spiru Haret» a lăsat în urmă un mesaj despre lipsa de sprijin?”, întreabă Sergiu Constantinescu.

În final, deputatul vorbește despre „nepăsare” și „faliment instituțional”.

Statul nu poate răspunde cu lista ONG-urilor atunci când propriile lui cifre arată că sistemul public de consiliere este rupt. Când pierzi un copil, e tragedie. Când pierzi cinci și răspunzi cu un dosar de programe și campanii, nu mai vorbim despre nepăsare. Vorbim despre faliment instituțional”, afirmă acesta.

Sergiu Constantinescu spune că a solicitat și situația la nivel național privind astfel de tragedii, însă nu a primit încă un răspuns de la Ministerul Educației.

Am revenit cu solicitarea. La fel cum revin și astăzi cu apelul către Prim-Ministrul României: salvați învățământul din județul Tulcea de incompetență, înainte să mai pierdem alți copii”, a conchis deputatul.

Leave a comment

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.