Ambele reactoare ale Centralei Nucleare de la Cernavodă au fost oprite, pe rând, în această săptămână din cauza secetei și a nivelului istoric de scăzut al Dunării. Premierul interimar Ilie Bolojan a lansat, miercuri seară, la Digi24, un apel către populație și marii consumatori industriali să reducă voluntar consumul de energie electrică în orele de seară, între 20:00 și 23:00.
Sursa: Ora de Sibiu
de ce s-au oprit reactoarele
Centrala are nevoie de volume mari de apă, preluată din bazinul alimentat de Dunăre prin pompe, pentru răcirea echipamentelor. Potrivit Mediafax, atunci când nivelul apei coboară sub doi metri, pompele trebuie oprite. Bolojan a explicat că, în mod normal, debitul fluviului este de 3.900-4.500 de metri cubi pe secundă în această perioadă a anului, însă acum a scăzut la aproximativ 1.600 de metri cubi pe secundă, cu tendință de scădere în continuare.
Primul reactor a fost oprit luni seara, în urma deciziei echipei tehnice de la Cernavodă, iar cel de-al doilea a urmat în zilele următoare. Împreună, cele două grupuri asigurau în jur de 1.300 MW, aproape o cincime din consumul zilnic de energie al României, estimat la circa 7.000 MW. Reactorul 1 se afla deja în atenția publicului din luna mai, când începuseră lucrările de retehnologizare la nivelul acestuia.
apelul lui Ilie Bolojan
Pentru a acoperi deficitul, România va crește producția pe gaz, fotovoltaic, eolian și din stocare, dar va fi nevoită și să importe mai multă energie, mai ales seara, când consumul e la vârf. Potrivit zf.ro, premierul a explicat că țara va trebui să pornească „orice MW pe care îl are, indiferent de sursă”, pentru a acoperi cererea din perioada următoare.
Zona critică rămâne intervalul 20:00–23:00, în care România importă deja aproximativ 1.700 MW din cei 7.000 MW consumați seara. Bolojan a precizat că, deocamdată, nu există probleme de aprovizionare, dar ele ar putea apărea în perioada următoare. Seceta afectează și alte state din regiune, inclusiv Ungaria, unde unul dintre reactoarele centralei de la Paks a fost, de asemenea, deconectat.
Premierul le-a cerut românilor și marilor consumatori industriali să aibă în vedere posibilitatea unei reduceri voluntare a consumului electric în orele de seară, atunci când sistemul se confruntă cu deficit. În restul zilei, a precizat el, sistemul funcționează fără probleme, susținut de producția din surse regenerabile și de capacitățile de stocare. Măsura vizează toți consumatorii casnici din țară, inclusiv din Sibiu, mai ales în serile călduroase de vară, când aparatele de aer condiționat suplimentează consumul obișnuit.
cât va dura
Premierul Bolojan a estimat că situația s-ar putea prelungi una-două săptămâni, întrucât prognozele meteo nu anunță precipitații care să ridice nivelul Dunării în bazinul inferior. Reactoarele ar putea reporni doar după ce debitul crește suficient pentru repunerea în funcțiune a pompelor de răcire.
Nu este prima oară în acest an când centrala de la Cernavodă ajunge în atenția publică din cauza secetei: centrala fusese oprită complet și în luna mai, când România a fost nevoită să importe energie la prețuri ridicate. Context suplimentar vine și din facturile deja mari plătite de români: românii plătesc printre cele mai scumpe facturi la curent electric din UE, astfel că orice presiune suplimentară pe importuri poate influența, indirect, costurile din perioada următoare.